کتاب تاریخ امامیه نوشته آقای مصطفی صادقی کاشانی بر اساس آنچه در مقدمه این کتاب ذکر شده، محصول درس ایشان در دانشکده شیعه شناسی دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی که ابتدا به صورت جزوه و بعد در شکل وقالب یک کتاب تهیه و آماده شده است. این کتاب، با توجه به ضرورت های تدریسی یعنی جامعیت در عین اختصار قابل توجه و استفاده است از این رو کسانی که علاقمند به بررسی تاریخ امامیه هستند می توانند با مطالعه این کتاب نسبت بدان اطلاعات مناسبی را دریافت نمایند و یا از این کتاب به عنوان جزوه درسی بهره مند گردند. لازم به ذکر است که این کتاب اگر چه در اصل جزوه بوده اما برای استفاده به عنوان منبع درسی نیازمند به کاربیشتر و اضافاتی است که البته بر غنای آن خواهد افزود.

 

نویسنده در هشت فصل با عناوینی چون: شناخت منابع/ مفاهیم و واژه ها/ امامیه در دوران شش امام نخست/ قیامها/ رابطه امامیه با دستگاه خلافت/دولتها/امامیه از حمله مغول تا صفویه/ دولت صفوی ورسمیت تشیع دوازده امامی ؛ تلاش نموده که به جای آنچه که معمول چنین کتابهایی است یعنی بررسی تاریخ ائمه و سپس تاریخ امامیه از قرن چهارم به بعد، به تاریخ شیعیان بپردازد واین مکتب را از دید پیروان مورد بررسی قرار دهد. کتاب آقای صادقی کاشانی همچون دیگر تألیفات ایشان برای علاقمندان به تاریخ تشیع بسیار مناسب بوده و توصیه می گردد.

منبع : آخرین مطلبی که خواندم |کتاب تاریخ امامیه (گذری بر ده قرن تاریخ سیاسی شیعیان دوازده امامی) صادقی کاشانی
برچسب ها : تاریخ ,کتاب ,امامیه ,بررسی ,جزوه ,صادقی ,تاریخ امامیه ,صادقی کاشانی ,دوازده امامی ,بررسی تاریخ ,کتاب تاریخ ,کتاب تاریخ امامیه